Biuro Obsługi Klienta

     537 446 446
  biuro@combat.com.pl

Dezynfekcja

Dezynfekcja (odkażanie) - zabieg polegający na usuwaniu drobnoustrojów o charakterze chorobotwórczym.   

Dezynfekcję wykonuje się (za pomocą metod fizycznych i chemicznych) zapobiegawczo (zabezpieczamy powierzchnie przed narażeniem na zakażenie) lub w sytuacji bezpośredniego zagrożenia (eliminujemy ogniska zakażenia).

Nowoczesne preparaty do dezynfekcji, stosowane przez naszą firmę, mają właściwości niszczące bakterie, wirusy, grzyby zagrażające człowiekowi oraz jego otoczeniu. Jednocześnie nie powodują uczuleń, ulegają biodegradacji i wykazują skuteczne działanie w każdej roboczej temperaturze. Ponadto stosowane przez nas preparaty mogą być użyte do dezynfekcji powierzchni płaskich, sprzętów, maszyn i urządzeń wykonanych z metali, szkła, tworzyw sztucznych i gumy.

Czynniki fizyczne stosowane w dezynfekcji:

- para wodna - dzięki wysokiej temperaturze 100-105 stopni Celsjusza oraz obniżonemu do 0,5-0,45 atm. ciśnieniu wykazuje bardzo dobrą skuteczność w dezynfekowaniu odzieży, oczyszczonego wcześniej sprzętu, odpadów. Para wodna pod normalnym ciśnieniem stosowana jest w dezynfekcji wyposażenia sanitarnego,

Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:

- alkohole, na przykład alkohol izopropylowy lub alkohol etylowy,

- czwartorzędowe sole amoniowe,

- tenzydy, na przykład mydła,

- związki fenolowe, na przykład krezol lub rezorcynol,

- aldehydy, na przykład formaldehyd lub aldehyd glutarowy,

- kwasy i zasady.

Dłuższy czas działania oraz wysokie stężenie środka dezynfekcyjnego, przekłada się na zniszczenie większej liczby drobnoustrojów. Ze względu na fakt, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, istotny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie ważne w dezynfekcji powietrza.